[Date Prev][Date Next] [Chronological] [Thread] [Top]

Re: [PSUBS-MAILIST] U 26 for sale



On Thu, 23 Mar 2000, you wrote:
> Ouch, 1 ton per sea mile, that's about 300 dollars per mile. I guess it 
> would be a lot cheaper if you bought recycled fuel!  :)
> If ten of us pitched in 30 dollars, we could afford to run it for about  4 
> minutes. Maybe we could mount a few 50 hp outboards on it and cruise around 
> the marinas. Just think of all the babes it would attract. OK, so I'm 
> getting a little off the subject. I'll quit before I get in trouble...Suds
> ______________________________________________________
> Get Your Private, Free Email at http://www.hotmail.com

Don't forget that was at 17knots. If we brought the speed
down to say 4kn we could likely run it for 10 minutes
before we went broke! :-)  Still would be a nice toy to
have though!

Tim